FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology)

FIRST (For Inspiration and Recognition of Science and Technology); FIRST LEGO League Challenge, FIRST Robotics Competition gibi birçok teknoloji yarışmasını yürüten uluslararası bir gençlik organizasyonudur. Bu vakıf, kâr amacı gütmeden genç yaştaki bireylere teknoloji ve mühendislik alanlarında deneyim kazandırır. 1989 yılında Dean Kamen ve Woodie Flowers tarafından kurulan bu organizasyon, “Duyarlı Profesyonellik” ve “İş birliği” başta olmak üzere takımlar arası yardımlaşma gibi konuları da ele alır.

Biz de Math trip olarak bize ulaşan bu tür organizasyonlara elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Umarız ilginizi çeker bu tür organizasyonlara ilgiyi artırabiliriz.

FIRST LEGO League Challenge, yani First LEGO League ise yine FIRST vakfı ve LEGO firması tarafından düzenlenen bir yarışmadır. Bu yarışmada FRC’den farklı olarak LEGO’nun “Mindstorms” setleri kulanılır ve robotlar daha küçüktür. FLL yarışması için de her sene bir tema belirlenir ve bu temalar genelde FIRST’ün diğer yarışmalarının temalarıyla ilgili olur. FLL yarışmalarının Türkiye ulusalları şubat ayında düzenlenir. Her takımın proje kapsamında sezon temasıyla ilgili inovatif bir proje çıkarmaları gerekir ve yarışma gününde bu proje jürilere sunulur. Proje, özdeğerler ve robot tasarım alanlarında yüksek başarı gösteren ilk dört takım, yarışmanın ikinci aşaması olan Türkiye geneli yarışmalara gitmeye hak kazanır. Her sezon katılımcılar eğlendikleri, fikir alışverişi yaptıkları ve robot performanslarını gerçekleştirdikleri unutulmaz bir deneyim kazanırlar.

First Robotics Competition, uluslararası düzenlenen bir lise robotik yarışmasıdır. Dünya çapında saygın bir yarışma olmasına rağmen ülkemizde bilinirliği azdır. Yarışma kapsamında liseli öğrenciler bir takımın üyesi olur. Her yıl öğrenciler, mentörler ve danışmanlardan oluşan ekipler altı haftalık bir süre boyunca sezon görevlerine uygun bir robot tasarlarlar. Öğrenciler robotun tamamını kendileri oluşturur, görev stratejisi geliştirir ve tasarımlarına uygun parçaları üretirler. Takımlara yıllık başlangıç maçı sırasında standart parça setlerinden oluşan bir kit verilirken özel parçalar satın almaları veya üretmeleri için izin verilir ve teşvik edilirler. Yapılan bu robotlar; topları kalelere atmak, iç boruları raflara yerleştirmek, çubuklara asmak ve robotları denge çubuklarında dengelemek gibi görevleri tamamlar.

Bununla birlikte her takımdan FIRST vakfının mesajının yayılmasına yardımcı olmaları ve sosyal sorumluluk projeleri yapmaları beklenir. Her takım maddi veya mekanik parça desteği için kendilerine ihtiyaçlarına göre sponsor bulur.

Peki biz kimiz? Biz güncel olarak FRC yarışmalarına katılan TNT Robotics takımıyız. Takımımız 13 kişiden oluşuyor ve her birimiz FRC’den önce FLL de dahil olmak üzere farklı robotik etkinliklerinde yer almış öğrencileriz. Amacımız Türkiye’nin yüksek teknoloji üreten gençleri arasında yer almak. Edindiğimiz tecrübeleri, düzenlediğimiz veya katıldığımız etkinliklerle Türkiye’deki dezavantajlı bölgelerde bulunan gençler ile paylaşıp bilimi, teknolojiyi ve FIRST’ün mesajını yaymayı hedeflemekteyiz. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için kendimiz gerçekleştirdiğimiz ya da diğer takımlarla ortaklaşa yürüttüğümüz projeler bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s